Je tady druhá část článku a jak jsem v první části slíbil, ukážu vám jak kývač svépomocí uvolnit.

Kdo nečetl první díl a není v obraze, doporučuji si ho přečíst

 

Diagnostika

SCM má dva provazce, jeden povrchně a druhý hlouběji uložen. První začíná na klíční kosti, druhý na kosti hrudní a oba se upínají na bradavkovém výběžku kosti týlní. (za ušima)
Pro začátek je dobré ho najít a ohmatat po celé délce. K tomu nám pomůže specifická poloha hlavy, kdy se kývač viditelně vyrýsuje. U prvního seznamování je dobré využít zrcadlo. Pokud začínáme na pravé části krku, otočíme hlavou o cca 15 stupňů doleva a zároveň ukloníme hlavu na pravou stranu (na zemana).

Uvolňovací technika

 Uchopíme ho do klešťového hmatu mezi palec a jemu bližší hranu ukazováku. Nyní můžeme zkoušet jeho napětí, lehkou palpací od ucha ke klíční kosti. Pokud nahmatáme zatuhlé místo, zhluboka se nadechneme a s pomalým výdechem nejtvrdší bod zmáčkneme. Několikrát opakujeme. Přesuneme se kousek vedle a pokračujeme stejnou technikou.
Účinnost se zvýší pomocí vizualizace s dýcháním:

scm

Představujte si dané místo – sval, jak se uvolňuje s každým výdechem.

Protažení

 Po každém ošetření, je dobré sval několikrát protáhnout.
Pravou ruku necháme svěšenou nebo lépe, zakotvíme ji o židli. Hlavu vytáhneme v temeni vzhůru, ukloníme na levou stranu a s mírným záklonem (extenze) ji pootočíme kousek doprava. Můžeme si u toho pomoci levou rukou a hlavu si lehce přitáhnout k levému rameni dokud neucítíme napětí. Několikrát prodýcháme a celé min. 3x zopakujeme. Snažte se svaly krku co nejvíce relaxovat. Totéž provedeme na straně levé.

yoga7_8-1024x576

TIP

Masírujte se kdykoliv během dlouhého sezení u pc nebo kdykoliv vás napadne. Celý proces je možné provádět i vleže před spaním. Při protažení hledejte polohu hlavy dle vlastních pocitů. Při protahování SCM, je dobré celou oblast procítit a uvolnit. Nemusíme vyvíjet nijak velký tlak, hlava váží kolem 4 kg takže gravitace udělá práci za nás

Uvolnění kývače zařazuji u každého klienta během masáže krční páteře.
Klient leží na zádech, rukama si reguluji jeho hlavu a dle potřeby stimuluji sval.
Využívám dech 
tak jako u automasáže. Ačkoliv je to chvilkami nepříjemné, jeho uvolnění je nedílnou součástí uvolnění krku jako celku.

 

Díky za vaší chvilku a přeji příjemné ohmatávání :o)

J.K.

 

 

2 thoughts on “Ošahej si svůj Sternocleidomastoid 2.část

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *