Kůže 

Pokrývá povrch celého těla a zprostředkovává styk s okolím. Jsou v ní umístěny nervová zakončení, potní a mazové žlázy. Masáží tedy vyloučíme z mazových žlázek tuk a kůži tím promastíme, zvýší se množství vyloučeného potu a zlepší se prokrvení a dojde k odplavení škodlivin. Masáží se zvýší teplota těla o cca 1,5 °C, což má význam i pro teplotu svalstva. Pravidelnou masáží se stává pokožka vláčnou, je pružnější a pevnější a nepodléhá tolik tvorbě vrásek.

Kosterní svalstvo

Pravidelnou masáží dochází k odstranění únavných látek ( kyselina mléčná, kysličník uhličitý, kreatinin) a dochází k lepšímu prokrvení šlach a svalů. Při přechodu šlach na svaly se často objevují bolestivé zatvrdliny (myogelosy) což jsou místa špatně prokrvená. Tyto zatvrdliny snižují výkon svalů a proto jejich masáží přineseme velkou úlevu a snížíme nebezpečí poranění.

Účinek masáže na šlachy a šlachové pochvy

Ve šlachách a jejich pochvách se hromadí škodlivé látky, tuk a voda. Hromadí se zde hlavně při nečinnosti a také při velké námaze. Tak vznikají záněty šlachových pochev v ohybači prstů a záněty Achillovy šlachy ( u sportovců ). Zánět se projevuje zduřením, velkou místní bolestivostí, omezením pohybu a často jsou slyšet při pohybu drásoty. Zprvu je předepisován klid, studené obklady a později ( za tři týdny až měsíc ) masáže.

Účinek masáže na srdce a krevní oběh

Masáží se nepřímo usnadňuje srdeční práce, prohloubí se srdeční stahy a zpomalí se srdeční činnost. Tepenní oběh se masáží nezrychluje. Dráždivá masáž ( otřásání ) se používá při selhání oběhu, uklidnění ( chvění ) se používá po velké námaze. Masáží se přivádí krev rychleji z periférie k srdci, proto je směr hmatů vždy směrem k srdci. Na hrudníku a na zádech jsou cévy uspořádány pásovitě a tomu jsou přizpůsobeny i hmaty. Při masáži dochází k rozšíření vlásečnic a tím ke zlepšení prokrvení dané oblasti.

Klouby

V kloubech se také hromadí únavové látky – kysličník uhličitý, kyselina mléčná, kyselina máselná a kreatinin. Kysličník uhličitý vzniká spalováním tuku a kreatinin vzniká spalováním bílkovin. Při nečinnosti se tyto látky hromadí v okolí kloubu a způsobují bolest při pohybu. Jelikož je masáží vyvoláno zvýšené prokrvení příslušné oblasti a tím i příjem okysličené krve, dochází následně k rychlejšímu vyplavení již zmíněných škodlivých zplodin.

Mízní systém

Míza odvádí odpadové látky, mikrobiální jedy a choroboplodné výpotky (nejvíce bývají postiženy dolní končetiny). Masáží napomáháme urychlit a ulehčit odplavení těchto látek a škodlivin.

Psychika

V současné době již víme, že masáže mají vliv jak na fyzickou stránku člověka, tak také na jeho stránku psychickou. Každá lidská bytost, netrpí-li nějakou patologickou poruchou má potřebu fyzického kontaktu s druhou lidskou bytostí. Každý člověk také reaguje na stres a konflikty fyzicky i psychicky. Při stresové situaci nám uniká mnohé z toho, co se děje, nemáme čas si uvědomit určité okolnosti, bezděčné myšlenky a fyzické procesy. Pamatuje si je však naše tělo. Opakované stresy a nevyřešené problémy jsou příčinou zvýšeného napětí v určitých svalových skupinách. Způsobují tvrdnutí pojivové tkáně, otoky, zkracování svalů a také přímo, či nepřímo narušují, zadržují, či blokují fyziologické dýchání a tím i proudění energie. Tyto blokády vedou k omezení jak volného dechu, tak přenosu kyslíku a dalších důležitých látek k buňkám a také se ztěžuje odstraňování toxinů. Projevy těchto bloků jsou různé.Od špatného držení těla, přes chronické bolesti, oslabení imunitního systému, k pocitům strachu, úzkostí, nebo tzv. tělesné disociace.

Čti více:

Tajemství masáže

Indikace

Kontraindikace

One thought on “Účinek masáže

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *